2019-20 NE10 Men's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
October
Sat. 19 Stonehill # 68 Providence 87 Final
Tue. 29 Assumption #   Holy Cross   7:05 PM
Wed. 30 Saint Michael's # 64 Connecticut 103 Final
  XL Center (Hartford, Conn.) | Exhibition Game | Radio: UConn IMG Radio Network
 
November
Sat. 2 Bishop's (Canada) # 63 Saint Anselm 91 Final
Sun. 3 Saint Michael's # 48 Vermont 84 Final
  Exhibition Game | Radio: 101.3 The Game
Fri. 8 Queens (N.Y.) 63 Adelphi 76 Final
  Pace 79 Georgian Court 69 Final
  Caldwell 88 Saint Michael's 114 Final
  Assumption Tip-Off Classic @ Assumption
  Concordia (N.Y.) 69 Saint Anselm 83 Final
  Bentley University Tournament
  Post 69 So. Connecticut 64 Final
  @ Bridgeport, Conn.-Hubbell Gym
  New York Tech 74 Assumption 91 Final
  Wilmington (Del.) 74 Bentley 109 Final
  Bentley Tip-Off Classic
Sat. 9 So. New Hampshire 94 Mercy 70 Final
  Wilmington (Del.) 63 Saint Anselm 86 Final
  Bentley Tip-Off Classic
  Saint Michael's 77 New York Tech 72 Final
  Assumption Tip-Off Classic @ Worcester, Mass. - Laska Gym
  Pace 62 Queens (N.Y.) 50 Final
  @ Center for Recreation and Sport, Garden City, NY
  Jefferson 85 Franklin Pierce 66 Final
  AIC Tournament @ Springfield, Mass. (American International College)
  Bloomfield 62 Le Moyne 59 Final
  Concordia (N.Y.) 56 Bentley 97 Final
  Bentley Tip-Off Classic
  Dist. Columbia 55 Stonehill 61 Final
  @ Philadelphia, Pa. (Univ. of the Sciences)
  Georgian Court 66 Adelphi 80 Final
  Caldwell 73 Assumption 100 Final
  Chestnut Hill 87 Saint Rose 98 Final
  Holy Family 71 American Int'l 86 Final
Sun. 10 Goldey-Beacom 67 So. Connecticut 72 Final
  @ Bridgeport, Conn.-Hubbell Gym
  Stonehill 70 St. Thomas Aquinas 85 Final
  @ At U.Sciences
  Holy Family 65 Franklin Pierce 82 Final
  AIC Tournament @ Springfield, Mass. (American International College)
  Molloy 83 So. New Hampshire 87 Final - OT
  @ Dobbs Ferry, N.Y. (Victory Hall SC)
  Le Moyne 123 Chestnut Hill 70 Final
  @ Albany, N.Y. - Daniel P. Nolan Gymnasium
  Jefferson 84 American Int'l 76 Final
  Bloomfield 75 Saint Rose 63 Final
Wed. 13 Assumption 86 Concordia (N.Y.) 61 Final
  So. Connecticut 67 Caldwell 78 Final
  American Int'l 74 Queens (N.Y.) 62 Final
  Saint Michael's * 72 Saint Anselm 93 Final
Fri. 15 Stonehill 84 Southwest Minn. St. 78 Final
  American Family Insurance Classic @ Romano Gymnasium, Duluth, MN
  Indiana (Pa.) 82 Le Moyne 78 Final
Sat. 16 Franklin Pierce 84 Goldey-Beacom 82 Final
  Assumption 76 Nyack 84 Final
  Concordia (N.Y.) 55 Pace 97 Final
  Saint Rose 90 Caldwell 88 Final
  Stonehill 77 Minn. Duluth 91 Final
  American Family Insurance Classic
  Saint Michael's 71 Dominican (N.Y.) 89 Final
  8th Annual Daniel Sullivan Memorial Tournament
Sun. 17 Molloy 71 Bentley 74 Final
  American Int'l 83 Roberts Wesleyan 75 Final
  Staten Island 54 So. New Hampshire 84 Final
  Time Change
  Adelphi 82 New York Tech 72 Final
  Saint Michael's 70 Caldwell 80 Final
  Daniel Sullivan Memorial Tournament @ Orangeburg, N.Y. - Hennessy Center
  Saint Rose 76 Dominican (N.Y.) 83 Final
  8th Annual Daniel Sullivan Memorial Tournament
Mon. 18 New Haven   Concordia (N.Y.)   5:00 PM
Tue. 19 Le Moyne   Daemen   7:00 PM
Wed. 20 Stonehill *   So. New Hampshire   7:00 PM
  Saint Rose   Saint Michael's   7:00 PM
  Mercy   Pace   7:00 PM
  Saint Anselm   Bloomfield   7:00 PM
  Adelphi   St. Thomas Aquinas   7:00 PM
  Bentley   Bridgeport   7:00 PM
  So. Connecticut   Queens (N.Y.)   8:00 PM
Sat. 23 New York Tech   Bentley   2:30 PM
  change of time
  Saint Michael's *   Stonehill   3:30 PM
  Franklin Pierce * ^   Saint Anselm   3:30 PM
  So. New Hampshire *   Assumption   3:30 PM
  Le Moyne *   New Haven   3:30 PM
  Adelphi * ^   Saint Rose   3:30 PM
  Pace *   American Int'l   3:30 PM
  Concordia (N.Y.)   So. Connecticut   7:00 PM
Tue. 26 Saint Rose * ^   Le Moyne   7:00 PM
  Assumption * ^   Franklin Pierce   7:30 PM
  Stonehill *   Bentley   7:30 PM
  Saint Anselm *   So. New Hampshire   7:30 PM
  New Haven *   Pace   7:30 PM
  Adelphi   Goldey-Beacom   8:00 PM
Fri. 29 Le Moyne   Ashland   5:30 PM
  @ Erie, Pa.
  New Haven   Florida Southern   7:30 PM
  Terrace Hotel Thanksgiving Classic
Sat. 30 Le Moyne   TBA   TBA
  @ Erie, Pa.
  New Haven   Saint Leo   5:30 PM
  Terrace Hotel Thanksgiving Classic @ Lakeland, Fla.
 
December
Sun. 1 Concordia (N.Y.)   Adelphi   TBA
  American Int'l   Bentley   1:00 PM
  So. New Hampshire   Post   2:00 PM
  Molloy   Pace   3:00 PM
  Stonehill *   Assumption   3:30 PM
Wed. 4 Saint Anselm   Post   7:00 PM
  Franklin Pierce * ^   Stonehill   7:30 PM
  So. New Hampshire *   Saint Michael's   7:30 PM
  Bentley *   Assumption   7:30 PM
  So. Connecticut *   New Haven   7:30 PM
  Pace * ^   Saint Rose   7:30 PM
  Le Moyne *   Adelphi   7:30 PM
Sat. 7 Pace   New York Tech   3:00 PM
  So. Connecticut *   Le Moyne   3:00 PM
  Saint Anselm *   Stonehill   3:30 PM
  Bentley * ^   Franklin Pierce   3:30 PM
  Queens (N.Y.)   So. New Hampshire   3:30 PM
  Saint Rose *   New Haven   3:30 PM
Tue. 10 So. New Hampshire *   Bentley   7:00 PM
  New Haven *   American Int'l   7:30 PM
  So. Connecticut * ^   Saint Rose   7:30 PM
  Adelphi *   Pace   7:30 PM
Wed. 11 Stonehill   Molloy   5:00 PM
Thu. 12 Pace   Jefferson   6:00 PM
Sat. 14 So. New Hampshire   Goldey-Beacom   1:00 PM
  Bridgeport   American Int'l   2:00 PM
  Le Moyne   Mercyhurst   3:00 PM
  Staten Island   Pace   3:00 PM
  USciences   So. Connecticut   3:30 PM
  Cheyney   Franklin Pierce   3:30 PM
  Adelphi   Chestnut Hill   4:00 PM
Sun. 15 Jefferson   Saint Anselm   12:00 PM
  Saint Michael's   Post   1:00 PM
  Holy Family   New Haven   3:00 PM
Wed. 18 Roberts Wesleyan   Franklin Pierce   2:00 PM
  Bridgeport   Saint Anselm   4:30 PM
  Assumption *   Saint Michael's   7:30 PM
  Molloy   Adelphi   7:30 PM
Thu. 19 Daemen   Saint Rose   1:00 PM
Fri. 20 Le Moyne   Lake Erie   7:00 PM
Sat. 21 Bentley   Felician   1:00 PM
  So. New Hampshire   Pace   3:00 PM
  Franklin Pierce   Bloomfield   3:00 PM
  Georgian Court   Assumption   3:30 PM
  Roberts Wesleyan   Saint Rose   5:30 PM
  American Int'l   Florida Southern   7:30 PM
  Mocs Christmas Classic
Sun. 22 Bentley   Bloomfield   1:00 PM
  Franklin Pierce   Felician   1:00 PM
  Stonehill   Caldwell   1:00 PM
Tue. 31 New Haven   Jefferson   12:30 PM
 
January
Wed. 1 Daemen   Saint Anselm   1:00 PM
  Mercy   Adelphi   5:00 PM
Thu. 2 Daemen   Saint Michael's   1:00 PM
  Bentley   Saint Rose   1:00 PM
  Chestnut Hill   Assumption   2:00 PM
Sat. 4 Assumption   Molloy   TBA
  Daemen   Stonehill   12:00 PM
  St. Thomas Aquinas   Saint Rose   2:00 PM
  American Int'l *   Le Moyne   3:00 PM
  New Haven *   Adelphi   3:30 PM
  Saint Michael's * ^   Franklin Pierce   3:30 PM
  Saint Anselm *   Bentley   3:30 PM
  Pace *   So. Connecticut   3:30 PM
Sun. 5 Roberts Wesleyan   So. New Hampshire   3:30 PM
Wed. 8 Stonehill   Bridgeport   3:00 PM
  New Haven   St. Thomas Aquinas   7:00 PM
  Franklin Pierce * ^   So. New Hampshire   7:30 PM
  Bentley *   Saint Michael's   7:30 PM
  Assumption *   Saint Anselm   7:30 PM
  Saint Rose * ^   American Int'l   7:30 PM
  Le Moyne *   Pace   7:30 PM
Sat. 11 Saint Anselm *   Pace   TBA
  New Haven *   Saint Michael's   3:30 PM
  Franklin Pierce *   American Int'l   3:30 PM
  So. Connecticut *   Bentley   3:30 PM
  So. New Hampshire *   Adelphi   3:30 PM
  Assumption *   Saint Rose   3:30 PM
  Le Moyne *   Stonehill   3:30 PM
Tue. 14 Bentley *   New Haven   7:00 PM
  Franklin Pierce *   Le Moyne   7:00 PM
  So. New Hampshire *   So. Connecticut   7:30 PM
  Pace *   Assumption   7:30 PM
  Saint Anselm *   American Int'l   7:30 PM
  Stonehill *   Adelphi   7:30 PM
Wed. 15 Saint Michael's *   Saint Rose   7:30 PM
Sat. 18 Saint Rose *   Franklin Pierce   3:30 PM
  Saint Michael's *   So. Connecticut   3:30 PM
  Bentley *   Pace   3:30 PM
  Le Moyne *   So. New Hampshire   3:30 PM
  American Int'l *   Assumption   3:30 PM
  New Haven *   Stonehill   3:30 PM
  Adelphi *   Saint Anselm   3:30 PM
Wed. 22 Le Moyne *   Saint Michael's   5:30 PM
  Saint Anselm *   New Haven   7:30 PM
  So. Connecticut *   Franklin Pierce   7:30 PM
  Saint Rose *   Bentley   7:30 PM
  American Int'l *   So. New Hampshire   7:30 PM
  Assumption *   Adelphi   7:30 PM
  Pace *   Stonehill   7:30 PM
Sat. 25 Saint Anselm *   Le Moyne   3:00 PM
  Pace *   Saint Michael's   3:30 PM
  Adelphi *   Franklin Pierce   3:30 PM
  Bentley *   American Int'l   3:30 PM
  So. New Hampshire *   Saint Rose   3:30 PM
  New Haven *   Assumption   3:30 PM
  Stonehill *   So. Connecticut   3:30 PM
Tue. 28 Bentley *   Le Moyne   7:00 PM
  New Haven *   So. New Hampshire   7:30 PM
  Assumption *   So. Connecticut   7:30 PM
  American Int'l *   Stonehill   7:30 PM
Wed. 29 Saint Michael's *   Adelphi   7:30 PM
  Franklin Pierce *   Pace   7:30 PM
  Saint Rose *   Saint Anselm   7:30 PM
 
February
Sat. 1 Pace *   So. New Hampshire   3:30 PM
  American Int'l *   Saint Michael's   3:30 PM
  Franklin Pierce *   New Haven   3:30 PM
  Adelphi *   Bentley   3:30 PM
  Le Moyne *   Assumption   3:30 PM
  So. Connecticut *   Saint Anselm   3:30 PM
  Stonehill *   Saint Rose   3:30 PM
Wed. 5 New York Tech   So. Connecticut   7:00 PM
  Pace *   New Haven   7:30 PM
  So. New Hampshire * ^   Franklin Pierce   7:30 PM
  Bentley *   Stonehill   7:30 PM
  Saint Anselm *   Assumption   7:30 PM
  Le Moyne * ^   Saint Rose   7:30 PM
Sat. 8 New Haven *   Le Moyne   3:00 PM
  Saint Michael's *   Bentley   3:30 PM
  Stonehill *   Saint Anselm   3:30 PM
  Saint Rose * ^   Pace   3:30 PM
  Assumption *   So. New Hampshire   4:00 PM
Tue. 11 Adelphi *   Le Moyne   7:00 PM
  Saint Michael's *   Assumption   7:30 PM
  So. New Hampshire *   Saint Anselm   7:30 PM
  So. Connecticut *   Pace   7:30 PM
Wed. 12 New Haven *   Saint Rose   7:30 PM
  Stonehill * ^   Franklin Pierce   7:30 PM
Sat. 15 Franklin Pierce * ^   Saint Michael's   3:30 PM
  Bentley *   So. New Hampshire   3:30 PM
  Assumption *   Stonehill   3:30 PM
  American Int'l *   New Haven   3:30 PM
  Saint Rose * ^   Adelphi   3:30 PM
  Le Moyne *   So. Connecticut   3:30 PM
Wed. 19 Saint Anselm * ^   Franklin Pierce   7:30 PM
  Stonehill *   Saint Michael's   7:30 PM
  Assumption *   Bentley   7:30 PM
  New Haven *   So. Connecticut   7:30 PM
  Le Moyne *   American Int'l   7:30 PM
  Pace *   Adelphi   7:30 PM
Sat. 22 Franklin Pierce * ^   Bentley   3:30 PM
  Saint Anselm *   Saint Michael's   3:30 PM
  So. New Hampshire *   Stonehill   3:30 PM
  Adelphi *   New Haven   3:30 PM
  Saint Rose * %   So. Connecticut   3:30 PM
  American Int'l *   Pace   3:30 PM
Tue. 25 Molloy   New Haven   7:00 PM
  Pace *   Le Moyne   7:00 PM
  Saint Michael's *   So. New Hampshire   7:30 PM
  Franklin Pierce * ^   Assumption   7:30 PM
  Bentley *   Saint Anselm   7:30 PM
  American Int'l * ^   Saint Rose   7:30 PM
Fri. 28 Saint Michael's %   NE10 Championship First Round   TBA
 
March
Sun. 1 Saint Michael's %   NE10 Championship Quarterfinal   TBA
Wed. 4 Saint Michael's %   NE10 Championship Semifinal   TBA
Sat. 7 Saint Michael's %   NE10 Championship Final   TBA
# Exhibition
* Conference
^ Division
% Post season