2019-20 NE10 Women's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
October
Sun. 27 Stonehill # 56 Maine 78 Final
Wed. 30 Assumption # 57 Providence 80 Final
 
November
Fri. 1 Le Moyne # 56 Binghamton 57 Final
Sat. 2 TBA # 51 Saint Anselm 72 Final
Fri. 8 Le Moyne 67 Goldey-Beacom 46 Final
  @ Philadelphia, Pa. - Bobby Morgan Arena
  Caldwell 56 Saint Rose 66 Final
  @ Colchester, Vt. - Ross Sports Center
  American Int'l 51 St. Thomas Aquinas 87 Final
  2019 STAC Conference Challenge
  Stonehill 77 Daemen 70 Final
  Redhawks Tip-Off Classic
  Wilmington (Del.) 64 Saint Michael's 82 Final
  Delta Hotel NE10/CACC Conference Challenge
  Bentley 40 USciences 54 Final
  NE10/CACC Challenge
  Franklin Pierce 61 Roberts Wesleyan 48 Final
  Redhawks Tip-Off Classic
Sat. 9 Goldey-Beacom 55 Bentley 67 Final
  NE10/CACC Challenge @ Philadelphia, Pa. (USciences)
  So. New Hampshire 71 Georgian Court 77 Final
  2019 Georgian Court Tip-Off Tournament
  Saint Rose 78 Wilmington (Del.) 69 Final
  Delta Hotel NE10/CACC Conference Challenge @ Colchester, Vt. - Ross Sports Center
  Assumption 81 Concordia (N.Y.) 41 Final
  2019 Georgian Court Tip-Off Tournament @ Lakewood, N.J./Wellness Center
  Le Moyne 51 USciences 71 Final
  NE10/CACC Challenge
  Caldwell 56 Saint Michael's 69 Final
  Delta Hotel NE10/CACC Conference Challenge
  Dist. Columbia 68 American Int'l 71 Final
  2019 STAC Conference Challenge @ Aquinas Hall Gym - Sparkill, NY
  Franklin Pierce 45 Daemen 65 Final
  Redhawks Tip-Off Classic @ Rochester, N.Y. - Voller Athletic Center
  So. Connecticut 71 Bridgeport 55 Final
  2019 Bridgeport Crossover Classic
  Mercy 56 Pace 78 Final
  Staten Island 57 New Haven 68 Final
  Stonehill 69 Roberts Wesleyan 50 Final
  Redhawk Tip-Off Classic
  Bloomfield 60 Saint Anselm 89 Final
  @ Bridgeport, Conn.-Hubbell Gym
  New York Tech 62 Adelphi 78 Final
  @ Pleasantville, N.Y.
Sun. 10 So. New Hampshire 77 Concordia (N.Y.) 74 Final
  2019 Georgian Court Tip-Off Tournament @ Wellness Center/Lakewood, N.J.
  Assumption 73 Georgian Court 67 Final
  2019 Georgian Court Tip-Off Tournament
  New York Tech 41 Pace 57 Final
  Saint Anselm 93 Bridgeport 68 Final
  2019 Bridgeport Crossover Classic
  Adelphi 120 Mercy 57 Final
  @ Pleasantville, N.Y.
  So. Connecticut 100 Bloomfield 51 Final
  @ Bridgeport, Conn.-Hubbell Gym
Wed. 13 Queens (N.Y.) 51 So. Connecticut 63 Final
  Saint Michael's * 62 Saint Anselm 79 Final
  So. New Hampshire 83 American Int'l 70 Final
  Post 51 Franklin Pierce 60 Final
  Le Moyne 61 East Stroudsburg 65 Final
  Adelphi 70 Dominican (N.Y.) 62 Final
Sat. 16 Stonehill 38 Molloy 51 Final
  Molloy Classic
  Saint Rose 53 Dominican (N.Y.) 64 Final
  7th Annual Regina Rivera Memorial Tournament
  Queens (N.Y.) 66 Le Moyne 80 Final
  So. Connecticut 64 Dist. Columbia 51 Final
  Washington, DC
  St. Thomas Aquinas 85 Pace 78 Final
  Felician 39 Saint Michael's 80 Final
  Dominican (NY) Holiday Classic @ Orangeburg, N.Y. - Hennessy Center
  USciences 49 Assumption 43 Final
  Molloy College Conference Challenge
  Wilmington (Del.) 56 Franklin Pierce 73 Final
  Bentley 65 Florida Southern 62 Final
  Bridgeport 42 New Haven 55 Final
  Caldwell 59 Adelphi 98 Final
Sun. 17 Saint Michael's 71 Dominican (N.Y.) 69 Final
  7th Annual Regina Rivera Memorial Tournament
  USciences 61 Stonehill 65 Final
  Molloy Classic @ Quealy Gymnasium, Rockville Centre, NY
  Staten Island 50 So. New Hampshire 91 Final
  Time Change
  Saint Rose 60 Felician 38 Final
  @ Hennessy Center/Orangeburg, N.Y.
  Assumption 51 Molloy 67 Final
  Molloy College Conference Challenge
Mon. 18 Bentley 66 Nova Southeastern 81 Final
Tue. 19 Pace 89 Concordia (N.Y.) 53 Final
  Le Moyne 64 Roberts Wesleyan 43 Final
Wed. 20 So. Connecticut 55 New York Tech 69 Final
  So. New Hampshire 59 Queens (N.Y.) 48 Final
  American Int'l 53 Post 70 Final
  Bloomfield 47 New Haven 64 Final
Thu. 21 Felician   Pace   7:00 PM
Sat. 23 Queens (N.Y.)   Bentley   12:30 PM
  change of time
  Saint Michael's *   Stonehill   1:30 PM
  Franklin Pierce * ^   Saint Anselm   1:30 PM
  So. New Hampshire * ^   Assumption   1:30 PM
  Le Moyne *   New Haven   1:30 PM
  Adelphi * ^   Saint Rose   1:30 PM
  Pace *   American Int'l   1:30 PM
Tue. 26 Georgian Court   Adelphi   5:00 PM
  Saint Rose * ^   Le Moyne   5:00 PM
  Upstate Challenge
  Stonehill *   Bentley   5:30 PM
  Assumption * ^   Franklin Pierce   5:30 PM
  Saint Anselm *   So. New Hampshire   5:30 PM
  New Haven *   Pace   5:30 PM
Sat. 30 Bentley   Molloy   12:00 PM
 
December
Sun. 1 Bentley   St. Thomas Aquinas   1:00 PM
  Adelphi   USciences   1:00 PM
  Pace   Caldwell   1:00 PM
  Bridgeport   So. New Hampshire   1:30 PM
  Stonehill * ^   Assumption   1:30 PM
  Saint Anselm   Mercy   3:00 PM
Wed. 4 So. New Hampshire *   Saint Michael's   5:30 PM
  Bentley * ^   Assumption   5:30 PM
  Franklin Pierce * ^   Stonehill   5:30 PM
  So. Connecticut *   New Haven   5:30 PM
  Queens (N.Y.)   American Int'l   5:30 PM
  Pace * ^   Saint Rose   5:30 PM
  Le Moyne *   Adelphi   5:30 PM
Sat. 7 Vermont Tech   Saint Michael's   1:00 PM
  Pace   Bridgeport   1:00 PM
  So. Connecticut *   Le Moyne   1:00 PM
  Saint Anselm *   Stonehill   1:30 PM
  Bentley * ^   Franklin Pierce   1:30 PM
  New York Tech   So. New Hampshire   1:30 PM
  Saint Rose * ^   New Haven   1:30 PM
Tue. 10 New Haven *   American Int'l   5:30 PM
  So. Connecticut * ^   Saint Rose   5:30 PM
  Adelphi *   Pace   5:30 PM
Wed. 11 New Haven   Chestnut Hill   6:00 PM
Fri. 13 Pace   Post   1:00 PM
Sat. 14 American Int'l   Bridgeport   1:00 PM
  Chestnut Hill   So. Connecticut   1:00 PM
  Goldey-Beacom   So. New Hampshire   1:30 PM
  Cheyney   Franklin Pierce   1:30 PM
  Assumption   Caldwell   4:00 PM
Sun. 15 Holy Family   Bentley   1:00 PM
  Mansfield   Le Moyne   1:00 PM
  Dominican (N.Y.)   Pace   1:30 PM
  Goldey-Beacom   Saint Anselm   2:00 PM
Mon. 16 Bridgeport   Saint Michael's   1:00 PM
Tue. 17 Ashland   Le Moyne   1:00 PM
Wed. 18 St. Thomas Aquinas   So. Connecticut   12:30 PM
  Saint Anselm   Washburn   4:30 PM
  @ Fort Lauderdale, Fla. (Greater Fort Lauderdale Broward County Convention Center)
  American Int'l   New York Tech   5:00 PM
  Franklin Pierce   Nyack   5:30 PM
  Assumption * ^   Saint Michael's   5:30 PM
  Molloy   Adelphi   5:30 PM
Thu. 19 Saint Anselm   Fort Hays St.   3:30 PM
  @ Fort Lauderdale, Fla. (Greater Fort Lauderdale Broward County Convention Center)
  New Haven   Dominican (N.Y.)   7:00 PM
Sat. 21 Ave Maria   Stonehill   12:00 PM
  Daytona Beach Shootout @ Daytona Beach, Fla. (Ocean Center)
  Georgian Court   Saint Rose   1:00 PM
  Saint Rose Holiday Classic
  Dist. Columbia   Assumption   1:30 PM
  So. New Hampshire *   Bentley   1:30 PM
  Daemen   American Int'l   3:00 PM
  St. Rose Holiday Classic @ Albany, N.Y.
Sun. 22 Georgian Court   American Int'l   12:00 PM
  Saint Rose Holiday Classic @ hosted by College of Saint Rose (Albany, N.Y.)
  Stonehill   Grand Valley St.   12:00 PM
  Daytona Beach Shootout @ Daytona Beach, Fla. (Ocean Center)
  Daemen   Saint Rose   2:00 PM
  St. Rose Holiday Classic
 
January
Wed. 1 Chestnut Hill   Adelphi   6:00 PM
Thu. 2 Franklin Pierce   Bridgeport   2:00 PM
  Goldey-Beacom   New Haven   5:30 PM
  Dominican (N.Y.)   Assumption   5:30 PM
Fri. 3 Saint Rose   Dist. Columbia   1:00 PM
Sat. 4 American Int'l *   Le Moyne   1:00 PM
  Saint Michael's * ^   Franklin Pierce   1:30 PM
  Saint Anselm *   Bentley   1:30 PM
  New Haven *   Adelphi   1:30 PM
  Pace *   So. Connecticut   1:30 PM
Sun. 5 Stonehill *   So. New Hampshire   1:30 PM
  Mercy   Assumption   3:00 PM
Wed. 8 Franklin Pierce * ^   So. New Hampshire   5:30 PM
  New Haven   St. Thomas Aquinas   5:30 PM
  Bentley *   Saint Michael's   5:30 PM
  Assumption * ^   Saint Anselm   5:30 PM
  Saint Rose * ^   American Int'l   5:30 PM
  Le Moyne *   Pace   5:30 PM
Sat. 11 Saint Anselm *   Pace   TBA
  Franklin Pierce *   American Int'l   1:30 PM
  New Haven *   Saint Michael's   1:30 PM
  So. Connecticut *   Bentley   1:30 PM
  So. New Hampshire *   Adelphi   1:30 PM
  Assumption *   Saint Rose   1:30 PM
  Le Moyne *   Stonehill   1:30 PM
Tue. 14 Bentley *   New Haven   1:00 PM
  Franklin Pierce *   Le Moyne   5:00 PM
  So. New Hampshire *   So. Connecticut   5:30 PM
  Pace *   Assumption   5:30 PM
  Saint Anselm *   American Int'l   5:30 PM
  Stonehill *   Adelphi   5:30 PM
Wed. 15 Saint Michael's *   Saint Rose   5:30 PM
Sat. 18 Saint Michael's *   So. Connecticut   1:30 PM
  Bentley *   Pace   1:30 PM
  Saint Rose *   Franklin Pierce   1:30 PM
  Le Moyne *   So. New Hampshire   1:30 PM
  American Int'l *   Assumption   1:30 PM
  New Haven *   Stonehill   1:30 PM
  Adelphi *   Saint Anselm   1:30 PM
Wed. 22 Le Moyne *   Saint Michael's   3:30 PM
  So. Connecticut *   Franklin Pierce   5:30 PM
  Saint Rose *   Bentley   5:30 PM
  American Int'l *   So. New Hampshire   5:30 PM
  Assumption *   Adelphi   5:30 PM
  Saint Anselm *   New Haven   5:30 PM
  Pace *   Stonehill   5:30 PM
Sat. 25 Saint Anselm *   Le Moyne   1:00 PM
  Pace *   Saint Michael's   1:30 PM
  Adelphi *   Franklin Pierce   1:30 PM
  Bentley *   American Int'l   1:30 PM
  So. New Hampshire *   Saint Rose   1:30 PM
  New Haven *   Assumption   1:30 PM
  Stonehill *   So. Connecticut   1:30 PM
Tue. 28 Bentley *   Le Moyne   5:00 PM
  New Haven *   So. New Hampshire   5:30 PM
  Assumption *   So. Connecticut   5:30 PM
  American Int'l *   Stonehill   5:30 PM
Wed. 29 Saint Michael's *   Adelphi   5:30 PM
  Franklin Pierce *   Pace   5:30 PM
  Saint Rose *   Saint Anselm   5:30 PM
 
February
Sat. 1 Adelphi *   Bentley   1:30 PM
  Franklin Pierce *   New Haven   1:30 PM
  American Int'l *   Saint Michael's   1:30 PM
  Pace *   So. New Hampshire   1:30 PM
  Le Moyne *   Assumption   1:30 PM
  So. Connecticut *   Saint Anselm   1:30 PM
  Stonehill *   Saint Rose   1:30 PM
Wed. 5 So. New Hampshire * ^   Franklin Pierce   5:30 PM
  Bentley *   Stonehill   5:30 PM
  Saint Anselm * ^   Assumption   5:30 PM
  Pace *   New Haven   5:30 PM
  Le Moyne * ^   Saint Rose   5:30 PM
  Upstate Challenge
  So. Connecticut   Jefferson   6:00 PM
Sat. 8 New Haven *   Le Moyne   1:00 PM
  Saint Michael's *   Bentley   1:30 PM
  Assumption * ^   So. New Hampshire   1:30 PM
  Stonehill *   Saint Anselm   1:30 PM
  Saint Rose * ^   Pace   1:30 PM
Tue. 11 Adelphi *   Le Moyne   5:00 PM
  Saint Michael's * ^   Assumption   5:30 PM
  So. New Hampshire *   Saint Anselm   5:30 PM
  So. Connecticut *   Pace   5:30 PM
Wed. 12 Stonehill * ^   Franklin Pierce   5:30 PM
  New Haven * ^   Saint Rose   5:30 PM
Sat. 15 Franklin Pierce * ^   Saint Michael's   1:30 PM
  Bentley *   So. New Hampshire   1:30 PM
  Assumption * ^   Stonehill   1:30 PM
  American Int'l *   New Haven   1:30 PM
  Saint Rose * ^   Adelphi   1:30 PM
  Le Moyne *   So. Connecticut   1:30 PM
Wed. 19 Saint Anselm * ^   Franklin Pierce   5:30 PM
  Assumption * ^   Bentley   5:30 PM
  Stonehill *   Saint Michael's   5:30 PM
  New Haven *   So. Connecticut   5:30 PM
  Le Moyne *   American Int'l   5:30 PM
  Pace *   Adelphi   5:30 PM
Sat. 22 Franklin Pierce * ^   Bentley   1:30 PM
  Saint Anselm *   Saint Michael's   1:30 PM
  So. New Hampshire *   Stonehill   1:30 PM
  Adelphi *   New Haven   1:30 PM
  Saint Rose * ^   So. Connecticut   1:30 PM
  American Int'l *   Pace   1:30 PM
Tue. 25 Saint Michael's *   So. New Hampshire   5:00 PM
  Pace *   Le Moyne   5:00 PM
  Franklin Pierce * ^   Assumption   5:30 PM
  Bentley *   Saint Anselm   5:30 PM
  American Int'l * ^   Saint Rose   5:30 PM
Fri. 28 Saint Michael's %   NE10 Championship First Round   TBA
 
March
Sun. 1 Saint Michael's %   NE10 Championship Quarterfinal   TBA
Thu. 5 Saint Michael's %   NE10 Championship Semifinal   TBA
Sun. 8 Saint Michael's %   NE10 Championship Final   TBA
# Exhibition
* Conference
^ Division
% Post season